Şirket Profili

POMZA EXPORT

Şirketimiz, Erzincan da 1969 yılında perlit madeni işletmesiyle başladığı endüstriyel hammadde üretimini bugün ; İzmir-Menderes, Manisa-Salihli-Sart, Hatay-Merkez, Erzincan Refahiye olmak üzere sürdürmektedir.

Şirketimiz Perlit üretimine; Kuvars, arsit, Pomza, Mikronize pomza, Hematit, Rutil, Barit, Kurşun, Çinko, Manyezit ve Altın maden üretimlerini de ilave ederek madencilik sektöründe Türkiye’nin sayılı yerli üreticileri arasında yerini almıştır.

Pomza Export A.Ş. Salihli Sart bölgesinde kurduğu plaser madeni işletmesi %100 yerli sermaye ve teknoloji kullanılmak suretiyle sektörde ilk altın üreten yerli firma olmuştur. Madencilik sektöründe 40 yılı aşkın elde ettiği tecrübesini inşaat sektörüne ileri teknoloji ve çevreci malzemeler üretmekte kullanan POMZA EXPORT A.Ş. bu maksatla; PERSAN markasıyla perlit beton kiremidi ve EİLE POMEX markasıyla ileri teknoloji yapı kimyasallarını inşaat sektörüne kazandırmıştır. Şirketin hedefi; faaliyette bulunduğumuz sektörlerde pazarın beklentilerine cevap verebilecek; koşulsuz müşteri memnuniyeti veren, kaliteli, çevreci, ileri teknoloji ürünler üretmek ve kendini sürekli yinelemektir.

Sart Plaser İşletmemiz; Salihli-İzmir karayolu üzerinde Salihli’den sonra 10 km mesafedeki Sart Kasabasının hemen yakınında yer almıştır.

Şirketimiz Sart İşletmesinin bulunduğu bölgede Sardes Antik Kenti MÖ 2000’lere Lidya devletine başkentlik yapmıştır. Sardes tarihte ilk paranın basıldığı yer olarak bilinmektedir.

Sardes aynı zamanda tarihteki ünlü Kral Yolunun başlangıcı olarak da bilinmektedir. Uzun süre değerli taş olarak kullanılmış turuncu kuvars taşının Batı dillerindeki ismi olan ve "sard" kelimesi, taşın antik çağda çıkarıldığı Sart bölgesinden gelmektedir.

Pomza Export firması Dünyada plaser yataklarda olduğu gibi Sart Bölgesindeki plaser yatak içindeki ağır metallerin de kazanılması gerektiği üzerinde durmuş, çalışmalarını bu yönde yapmıştır. Yapılan analizlerden plaser yatakta altının yanı sıra rutil, zirkon, kasiterit, liminit, ilmenit, hemeatit, almandin gibi mineraller içerdiği bunların da kazanılabileceğini belirlemiştir. Yapılmış çok sayıda araştırmalar sonrası 2002 yılında Şirketimiz tarafından işletmede cevher hazırlama tesisi kurulmuştur. Bu tesiste plaser yataktaki ağır mineraller ağır mineraller ekonomiye kazandırılmaktadır.

Sart Cevher Zenginleştirme Tesisi; ülkemizde plaser bir ocağın işletilmesine yönelik kurulu bulunan en önemli cevher hazırlama tesislerinden biridir. Bu tesis Türkiye’de ve Dünyada az benzeri olan “sıfır deşarj” olarak ifade edilen, üretilen bütün madenin değerlendirildiği, Ülkemizin “Madencilik Vizyonu” tanımı kapsamında ürettiklerinin tamamını uç ürünlere dönüştürme gayreti içinde bir Şirket anlayışı ile çalışan Dünya madenciliği için de örnek olma yolunda bir tesistir.

Eile kimyasallarında Sart ve Menderes İşletmelerimizde üretilen ağır mineral, mikronize kuvars ve öğütülmüş pomza kullanılmaktadır.

Sart tesisinde plaser yatak içindeki kuvars mineralleri öğütülerek mikronize kuvars üretilmektedir. Plaser yatak içindeki küçük boyutlu kuvars parçalarının da ayrılarak mikronize kuvars üretimi için tesiste optik ayırıcı kurulmuştur.